Spis treści 18 sekcji
Helpdesk IT obsługuje zgłoszenia informatyczne. Service desk, działający w ramach IT service management (ITSM), obejmuje też zarządzanie usługami IT. Oprogramowanie help desk może zebrać zgłoszenia z 3 kanałów – e-maila, czatu i formularzy internetowych – w jednej kolejce.1 Ranking porównuje systemy ITSM i pokazuje, czym różnią się od narzędzi dla zespołów obsługujących klientów zewnętrznych. Według raportu Freshservice z 2024 r. 52,2% zgłoszeń IT w 2023 r. wpłynęło przez e-mail2.
Porównanie systemów ITSM i service desk – tabela i kryteria rankingu
Jira Service Management i Freshservice otwierają zestawienie 12 systemów ITSM dla działów IT. Kolejność ułatwia przegląd produktów, ale nie wyznacza jednego zwycięzcy dla każdej firmy.
| Pozycja | System |
|---|---|
| 1 | Jira Service Management |
| 2 | Freshservice |
| 3 | ManageEngine ServiceDesk Plus |
| 4 | ServiceNow ITSM |
| 5 | SysAid |
| 6 | Oxari ServiceDesk |
| 7 | TOPdesk |
| 8 | Axence nVision Helpdesk |
| 9 | Ivanti Neurons for ITSM |
| 10 | BMC Helix ITSM |
| 11 | GLPI |
| 12 | OTRS |
Porównujemy procesy ITIL: obsługę incydentów, problemów i zmian. Liczy się również CMDB, czyli baza powiązań między elementami środowiska IT. Pozostałe kryteria to ewidencja zasobów, SLA określające uzgodnione czasy obsługi, portal samoobsługowy, integracje z AD/Entra ID i MDM, model wdrożenia, polski interfejs oraz koszt agenta. Przy obsłudze klientów zewnętrznych warto oddzielić ich zgłoszenia od wewnętrznych procesów IT. Wymienione procesy są częścią szerszego zestawu 34 praktyk zarządzania ITIL 43.
| Produkt | Dane producenta istotne przy porównaniu |
|---|---|
| Jira Service Management | Producent podaje 275% zwrotu z inwestycji w ciągu 3 lat po przejściu na produkt. Plan Free obejmuje 2 GB miejsca na pliki, Standard 250 GB, a Premium i Enterprise – miejsce nieograniczone. |
| Freshservice | Producent podaje 77% szybsze rozwiązywanie zgłoszeń w opisanym modelu pracy oraz 8% krótszy średni czas rozwiązania dzięki lepszej widoczności zasobów. |
| Oxari ServiceDesk | Producent podaje 399 zł za agenta przy predefiniowanych raportach z kreatorem oraz 0 zł za dostęp do RestAPI. |
| Axence nVision Helpdesk | Przedłużenie Service Agreement o kolejne 12 miesięcy kosztuje 20% aktualnej ceny bazowej programu, pod warunkiem zachowania ciągłości. |
| GLPI | Dla usługi hostowanej i zarządzanej przez Teclib’ podano 19 € oraz 5 GB miejsca na pliki. |
Dane w tabeli: 4,5,6,7,8,9
Nie każda liczba widoczna na stronie opisuje działanie produktu. „Loaded: 0%” przy ServiceNow ITSM oznacza stan ładowania strony, nie wynik obsługi zgłoszeń.10 Podobnie „ITSM SOFTWARE: 89%” przy SysAid nie mierzy skuteczności systemu; osobno producent podaje wzrost wskaźnika rozwiązania przy pierwszym kontakcie o 60%.11 Napis „Czas trwania: 1 godzina” przy Axence nVision Helpdesk nie określa okresu licencji.12 O wyborze decyduje dopasowanie procesów i obsługi zgłoszeń, a nie miejsce w tabeli.
Jira Service Management
4,5/5W skrócie
- Plan Premium przewiduje gwarancję 99,9% miesięcznej dostępności usługi, ale nie gwarantuje tym samym czasu odpowiedzi na zgłoszenie.
- Atlassian informuje też, że w 2026 r. został uznany za lidera w Gartner Magic Quadrant dla platform IT service management.
- Free i Standard jej nie obejmują; Premium ma SLA dostępności 99,9%, a Enterprise 99,95%.

Jira Service Management warto rozważyć, gdy dział IT chce powiązać zgłoszenia z pracą innych zespołów korzystających z Atlassian. Przy obsłudze klientów zewnętrznych osobnej oceny wymagają kanały kontaktu i czas odpowiedzi. SLA dostępności usługi nie mówi bowiem, kiedy agent odpowie klientowi. Plan Premium przewiduje gwarancję 99,9% miesięcznej dostępności usługi, ale nie gwarantuje tym samym czasu odpowiedzi na zgłoszenie13.
Jira Service Management: funkcje potwierdzone u producenta
Jira Service Management łączy kolejkę zgłoszeń z automatyzacją wsparcia pracowników i integracjami. Według Atlassian Marketplace oferuje ponad 1000 aplikacji i integracji, a Teamwork Graph łączy użytkowników, zgłoszenia i cele w narzędziach Atlassian oraz poza nimi.4 Producent opisuje też wirtualnego agenta i odpowiedzi korzystające z istniejącej wiedzy. Są to funkcje wsparcia pracowników, nie potwierdzenie obsługi wszystkich kanałów klientów zewnętrznych.4
Przeglądy po incydencie pomagają przeanalizować przyczyny i przebieg awarii po przywróceniu usługi. Funkcja jest oznaczona w planach Premium i Enterprise.5 Atlassian informuje też, że w 2026 r. został uznany za lidera w Gartner Magic Quadrant dla platform IT service management. To klasyfikacja dostawcy, a nie test czasu odpowiedzi na zgłoszenia.5
Jira Service Management: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
Edycje Jira Service Management różnią się między innymi gwarancją dostępności. Free i Standard jej nie obejmują; Premium ma SLA dostępności 99,9%, a Enterprise 99,95%.5 Agent to osoba obsługująca zgłoszenia, a koszt subskrypcji można obliczyć w kalkulatorze cennikowym Atlassian.5 Producent udostępnia przewodnik wdrożeniowy krok po kroku i wskazuje, że produkt należy do Service Collection.4
Jira Service Management: dla jakiej firmy ma sens?
Jira Service Management pasuje do rozważenia, jeśli dział IT potrzebuje powiązań z pracą innych zespołów i przeglądów incydentów w Premium lub Enterprise. Zespół obsługujący klientów zewnętrznych powinien odróżnić dostępność platformy od SLA pierwszej odpowiedzi, które dotyczy reakcji agenta. Premium przewiduje 99,9% miesięcznej dostępności usługi; parametr ten nie wyznacza czasu pierwszej odpowiedzi.13 Decyzja zależy od kanałów kontaktu, przebiegu zgłoszenia i wybranej edycji.
Freshservice
4,3/5
W skrócie
- Producent podaje, że 80% klientów uruchamia system w mniej niż 90 dni.
- Plan Freshservice Pro obejmuje 5000 transakcji orkiestracyjnych miesięcznie na konto.
- Plan Pro obejmuje 5000 transakcji orkiestracyjnych miesięcznie na konto.

Freshservice służy do zarządzania usługami IT. Helpdesk obsługi klienta zewnętrznego skupia się natomiast na kontakcie z klientem, czasie odpowiedzi i satysfakcji. Freshservice obejmuje incydenty, problemy, zmiany oraz automatyzację działań w innych aplikacjach. Producent podaje, że 80% klientów uruchamia system w mniej niż 90 dni. Wskaźnik opisuje wdrożenia klientów, nie termin gwarantowany każdej firmie.6
Freshservice: funkcje potwierdzone u producenta
Freshservice pozwala dokumentować incydenty, przywracać usługę do normalnego działania i przypisywać zadania do zgłoszeń, problemów, zmian oraz wydań.14 Baza wiedzy gromadzi artykuły o powtarzających się problemach pracowników. Producent udostępnia też repozytorium artykułów pomagających korzystać z produktu.14 Agenci AI obsługują pytania w czacie i komunikatorach w ponad 40 językach, a automatyczna eskalacja wspiera dyżury agentów 24/7 w różnych strefach czasowych.14
Orkiestracja polega na uruchamianiu działań w zewnętrznych aplikacjach podczas obsługi zgłoszenia. Freshservice wykorzystuje do tego transakcje orkiestracyjne.14 Funkcje dotyczące incydentów pracowniczych i eskalacji IT nie zastępują oceny rozmów z klientami zewnętrznymi ani pomiaru ich satysfakcji. Plan Freshservice Pro obejmuje 5000 transakcji orkiestracyjnych miesięcznie na konto15.
Freshservice: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
Freshservice rozlicza opisane dodatki automatyzacji w odrębnych jednostkach: transakcjach orkiestracyjnych i akcjach. Pakiet 1000 transakcji kosztuje 250 USD i pozostaje ważny do końca cyklu rozliczeniowego.14 W przedstawionych wariantach roczny limit wynosi 1200, 6000 albo 12 000 akcji; pakiet dodatkowych 1000 akcji kosztuje 15 USD.14 Oba koszty trzeba liczyć oddzielnie. Żaden nie jest stawką za agenta.
Freshservice: dla jakiej firmy ma sens?
Freshservice warto rozważyć, gdy firma chce prowadzić zgłoszenia IT wraz z incydentami, zmianami, zadaniami i automatyzacją w innych aplikacjach. Plan Pro obejmuje 5000 transakcji orkiestracyjnych miesięcznie na konto. Przy większej liczbie przepływów pracy znaczenie mają też osobne roczne limity akcji.15 Jeśli głównym zadaniem zespołu jest obsługa klientów zewnętrznych, liczą się również kanały kontaktu, czas pierwszej odpowiedzi i pomiar satysfakcji.
ManageEngine ServiceDesk Plus
W skrócie
- ManageEngine uzyskał klasyfikację Strong Performer w Forrester Wave dotyczącym platform ESM za IV kwartał 2025 r.
- Producent był też Challengerem w Gartner Magic Quadrant dla platform ITSM w 2026 r.

ManageEngine ServiceDesk Plus pozwala działowi IT połączyć zarządzanie usługami z ewidencją zasobów. Firma może wybrać wdrożenie lokalne albo chmurowe. Producent wskazuje certyfikację produktu dla 14 praktyk ITIL.16 Przy obsłudze klientów zewnętrznych zakres procesów IT nie zastępuje oceny kanałów kontaktu, czasu odpowiedzi i satysfakcji.
ManageEngine ServiceDesk Plus: funkcje potwierdzone u producenta
ManageEngine ServiceDesk Plus oferuje narzędzia low-code do budowania własnych modułów, formularzy, konfiguracji i raportów bez tworzenia całej aplikacji od podstaw. Producent opisuje wdrożenie on-premises, czyli na infrastrukturze firmy, oraz cloud, czyli w chmurze. Wskazuje także możliwość migracji między tymi modelami.16 W opisie service desk wymienia portal samoobsługowy, aplikację mobilną, automatyzację regułową i raporty; ich zakres należy powiązać z wybraną edycją.16
ManageEngine uzyskał klasyfikację Strong Performer w Forrester Wave dotyczącym platform ESM za IV kwartał 2025 r. Producent był też Challengerem w Gartner Magic Quadrant dla platform ITSM w 2026 r.16 Te klasyfikacje nie mierzą czasu odpowiedzi na zgłoszenia klientów.
ManageEngine ServiceDesk Plus: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
ManageEngine ServiceDesk Plus podaje kwoty dla konfiguracji określonych liczbą techników i zasobów IT, a nie jedną cenę za agenta. Technik oznacza tu osobę obsługującą zgłoszenia; zasoby to urządzenia lub inne elementy ewidencji IT. Kwoty są w USD, a kolumny zachowują kolejność wariantów z danych producenta.17 Lokalna edycja Enterprise dla 20 techników i 1000 zasobów IT kosztuje 10 795 USD rocznie17.
| Technicy | Zasoby IT | Zasoby IT w Enterprise | Kwota wariantu I | Kwota wariantu II | Kwota wariantu III |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 | 500 | 1000 | 3145 USD | 5945 USD | 14 095 USD |
| 50 | 1000 | 2000 | 6245 USD | 13 945 USD | 27 995 USD |
| 100 | 1000 | 2000 | 10 945 USD | 24 945 USD | 38 995 USD |
| 200 | 1000 | 3000 | 19 545 USD | 42 845 USD | 59 795 USD |
Producent wymienia płatności kartami Visa, MasterCard i American Express oraz przez PayPal. Przy rozliczeniu rocznym dostępny jest również przelew bankowy.17 Aby porównać koszty, zestaw tę samą liczbę techników, limit zasobów i model wdrożenia.
ManageEngine ServiceDesk Plus: dla jakiej firmy ma sens?
ManageEngine ServiceDesk Plus warto rozważyć, jeśli firma potrzebuje procesów ITIL, własnych formularzy i ewidencji zasobów lokalnie lub w chmurze. Przykładowe konfiguracje producenta obejmują od 20 do 200 techników, a limity zasobów zależą od wariantu.17 Zespół zajmujący się głównie klientami zewnętrznymi powinien osobno dopasować kanały zgłoszeń i mierniki jakości obsługi. W przykładzie dla 20 techników Enterprise obejmuje 1000 zasobów IT17.
ServiceNow ITSM
3,0/5W skrócie
- Producent opisuje wdrożenie obejmujące 5 mln przepływów pracy miesięcznie w FedEx.
- Napis „Loaded: 0%” na stronie producenta pokazuje stan jej ładowania.
ServiceNow ITSM można uwzględnić przy wyborze systemu dla działu IT. Skala użycia platformy przez inną firmę nie mówi jednak, czy produkt pasuje do obsługi własnych klientów zewnętrznych. Producent opisuje wdrożenie obejmujące 5 mln przepływów pracy miesięcznie w FedEx.10 W decyzji trzeba oddzielić procesy IT od kanałów kontaktu, czasu odpowiedzi i satysfakcji klienta.
ServiceNow ITSM: funkcje potwierdzone u producenta
ServiceNow ITSM najlepiej oceniać przez procesy, które ma prowadzić własny dział IT. Sama liczba operacji na platformie nie wystarczy. ServiceNow podaje, że FedEx korzysta z 5 mln przepływów pracy miesięcznie. To opis konkretnego wdrożenia, a nie limit czy wynik dostępny każdej firmie.10
ServiceNow ITSM: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
Przy kalkulacji ServiceNow ITSM rozdziel koszt licencji, zakres wdrożenia i liczbę agentów. Napis „Loaded: 0%” na stronie producenta pokazuje stan jej ładowania. Nie jest ceną planu ani parametrem licencji.10 Oferty porównuj przy jednakowej liczbie agentów i tym samym zakresie procesów IT.
ServiceNow ITSM: dla jakiej firmy ma sens?
ServiceNow ITSM warto rozpatrzyć, gdy firma planuje złożone przepływy pracy IT i potrafi określić ich zakres przed wdrożeniem. Producent przywołuje badanie obejmujące 34 000 głosów na temat różnicy między oczekiwaniami klientów a otrzymywaną obsługą. Liczba respondentów nie mierzy skuteczności ServiceNow ITSM.10 Dla zespołu obsługującego klientów zewnętrznych ważniejsze są wymagane kanały i mierniki odpowiedzi niż skala przykładowego wdrożenia.
SysAid

W skrócie
- Według producenta AI działająca przed utworzeniem zgłoszenia oraz automatyzacja rutynowych próśb mogą wyeliminować do 65% kolejki.
- Producent podaje spadek wskaźnika „touchless resolution” o 20%.

SysAid łączy zgłoszenia IT z automatyzacją i zarządzaniem zasobami. Według producenta AI działająca przed utworzeniem zgłoszenia oraz automatyzacja rutynowych próśb mogą wyeliminować do 65% kolejki. To deklarowany potencjał, nie wynik gwarantowany w każdym wdrożeniu.11 Zespół pracujący z klientami zewnętrznymi powinien ocenić również przebieg kontaktu i sposób mierzenia odpowiedzi.
SysAid: funkcje potwierdzone u producenta
SysAid opisuje agenta AI, który odpowiada językiem naturalnym na problemy przed utworzeniem zgłoszenia. Produkt automatyzuje też obsługę rutynowych próśb trafiających do kolejki.11 Obejmuje wykrywanie i zarządzanie sprzętem, oprogramowaniem, usługami chmurowymi oraz urządzeniami IoT. Według producenta agenci AI monitorują użycie tych zasobów i sygnalizują problemy.11 Do analizy pracy działu IT służy ponad 60 gotowych raportów, własne pulpity i analityka BI.11
SysAid: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
W kosztorysie SysAid oddziel agentów obsługujących zgłoszenia od automatyzacji i zarządzania zasobami IT. Producent podaje spadek wskaźnika „touchless resolution” o 20%. Ta wartość nie jest stawką licencyjną ani podstawą do obliczenia kosztu wdrożenia.11 Przy zestawianiu ofert ważniejszy jest zakres procesów, raportów i ewidencji dostępny agentowi niż wskaźnik z materiału promocyjnego.
SysAid: dla jakiej firmy ma sens?
SysAid może pasować do działu IT, który chce połączyć kolejkę zgłoszeń, automatyzację rutynowych próśb i ewidencję zasobów. Producent deklaruje możliwość wyeliminowania do 65% kolejki, lecz nie gwarantuje tego w każdym wdrożeniu.11 Automatyczne rozwiązanie wewnętrznej prośby IT różni się od odpowiedzi udzielonej klientowi zewnętrznemu w jego kanale kontaktu. Wybór zależy od tego, czy firma potrzebuje przede wszystkim procesów IT i zasobów, czy narzędzia do rozmów z klientami.
Oxari ServiceDesk

W skrócie
- W cenniku Oxari ServiceDesk widnieje 399 zł za agenta przy pozycji „predefiniowane raporty wraz z kreatorem”.
- Dostęp do REST API kosztuje 0 zł; interfejs ten służy wymianie danych z innymi aplikacjami.

Oxari ServiceDesk pozwala połączyć zgłoszenia IT z zarządzaniem zasobami i integracją przez API. Producent podaje limit 1000 obiektów w Asset Management.7 Jeśli system ma obsługiwać także klientów zewnętrznych, osobno oceń kanały kontaktu, czas odpowiedzi i sposób badania satysfakcji.
Oxari ServiceDesk: funkcje potwierdzone u producenta
Oxari ServiceDesk obejmuje Asset Management, czyli ewidencję zasobów IT, dla 1000 obiektów. Producent wymienia również 50 instalacji aplikacji agenta na komputerach z Windows lub Linux.7 To limity zasobów i instalacji aplikacji, nie liczby zgłoszeń od klientów.
Oxari ServiceDesk: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
W cenniku Oxari ServiceDesk widnieje 399 zł za agenta przy pozycji „predefiniowane raporty wraz z kreatorem”. Dostęp do REST API kosztuje 0 zł; interfejs ten służy wymianie danych z innymi aplikacjami.7 W kalkulacji oddziel koszt agentów od zakresu integracji i limitów zasobów. Zerowa opłata za dostęp do API nie oznacza, że wykonanie integracji nic nie kosztuje.
Oxari ServiceDesk: dla jakiej firmy ma sens?
Oxari ServiceDesk warto rozważyć, gdy firma potrzebuje obok kolejki zgłoszeń ewidencji sprzętu i połączenia z innymi systemami. Limit 1000 obiektów Asset Management oraz dostęp do API nie opisują jednak obsługi klienta w poszczególnych kanałach.7 Decyzję oprzyj na przebiegu zgłoszenia klienta i potrzebach działu IT.
TOPdesk

TOPdesk może odpowiadać zespołowi, który chce udostępnić portal zgłoszeń i stopniowo uporządkować usługi IT. Producent deklaruje wsparcie własnego zespołu w trybie 24/5.18 Przy obsłudze klientów zewnętrznych portal jest tylko częścią rozwiązania. Liczą się też kanały rozmowy i sposób mierzenia odpowiedzi.
TOPdesk: funkcje potwierdzone u producenta
Portal TOPdesk pozwala użytkownikom końcowym zgłaszać sprawy, czytać odpowiedzi na częste pytania i śledzić status przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.18 Producent opisuje standardowy system z możliwością personalizacji i proponuje wdrażanie zmian etapami. Wśród przykładów wymienia automatyzację resetowania haseł oraz publikowanie odpowiedzi na częste pytania.18 Całodobowa dostępność portalu nie oznacza całodobowych odpowiedzi agentów.
TOPdesk: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
TOPdesk opisuje oprogramowanie jako obejmujące nielimitowaną liczbę zasobów IT.19 Przy liczeniu kosztu agenta nie utożsamiaj osób obsługujących zgłoszenia z zasobami w ewidencji. Wdrażanie etapami pomaga ustalić zakres konfiguracji portalu i automatyzacji przed rozszerzeniem procesów service desk. Producent deklaruje wsparcie swojego zespołu w trybie 24/5.18
TOPdesk: dla jakiej firmy ma sens?
TOPdesk warto rozważyć, gdy portal ma służyć szerokiej grupie pracowników. Producent wskazuje nielimitowaną liczbę użytkowników końcowych.19 Portal pracowniczy odpowiada na inne potrzeby niż wielokanałowa obsługa klientów zewnętrznych. Dostęp przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu nie określa czasu pracy agentów.18 Wybór zależy od tego, czy ważniejsza jest samoobsługa wewnętrzna, czy rozmowy z klientami oraz pomiar odpowiedzi i satysfakcji.
Axence nVision Helpdesk

W skrócie
- Axence udostępnia 30-dniowy okres próbny oprogramowania nVision.
- Axence przytacza deklarowaną przez użytkowników nVision oszczędność do 40% czasu działu IT.
- Opcjonalne przedłużenie umowy po jej wygaśnięciu na kolejne 12 miesięcy kosztuje 20% aktualnej ceny bazowej programu, jeśli zachowano ciągłość.
- Podczas 30-dniowego okresu próbnego nVision dział IT może osobno ocenić potrzebne funkcje Helpdesk.

Axence nVision Helpdesk to opcja dla działu IT, który rozpatruje zgłoszenia razem z zarządzaniem firmową infrastrukturą. Axence udostępnia 30-dniowy okres próbny oprogramowania nVision.12 Przy wyborze narzędzia dla zespołu obsługującego klientów zewnętrznych trzeba odróżnić funkcje całej platformy od możliwości samego modułu Helpdesk.
Axence nVision Helpdesk: funkcje potwierdzone u producenta
Axence nVision Helpdesk należy oceniać w kontekście platformy nVision. Producent opisuje zdalną pomoc, instalację na stacjach roboczych, inwentaryzację sprzętu i rozliczanie licencji.12 Funkcje te dotyczą pracy IT i zarządzania zasobami; opis platformy nie oznacza, że każda z nich należy do modułu Helpdesk. Axence przytacza deklarowaną przez użytkowników nVision oszczędność do 40% czasu działu IT. Nie jest to gwarantowany rezultat wdrożenia.12
Axence nVision Helpdesk: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
Przy kalkulacji Axence nVision Helpdesk rozdziel licencję programu i Service Agreement, czyli umowę dotyczącą usług związanych z oprogramowaniem. Opcjonalne przedłużenie umowy po jej wygaśnięciu na kolejne 12 miesięcy kosztuje 20% aktualnej ceny bazowej programu, jeśli zachowano ciągłość.8 Plik instalacyjny nVision ma 254 MB. To wielkość pobierania, nie limit zgłoszeń ani miara skali wdrożenia.12
Axence nVision Helpdesk: dla jakiej firmy ma sens?
Axence nVision Helpdesk warto rozważyć, gdy dział IT potrzebuje obsługi użytkowników powiązanej z inwentaryzacją i zdalną pomocą. Według producenta nVision wspiera realizację wybranych wymagań RODO, norm ISO, dyrektywy NIS2 i przepisów o ochronie sygnalistów. Samo wdrożenie nie potwierdza jednak zgodności firmy z tymi regulacjami.12 Podczas 30-dniowego okresu próbnego nVision dział IT może osobno ocenić potrzebne funkcje Helpdesk.12 W obsłudze klientów zewnętrznych liczą się też kanały kontaktu, czas odpowiedzi i satysfakcja.
Ivanti Neurons for ITSM

Ivanti Neurons for ITSM może odpowiadać firmie, która chce prowadzić procesy IT w chmurze, lokalnie albo hybrydowo. Producent wskazuje certyfikację PinkVERIFY obejmującą 14 praktyk ITIL 4.20 Gdy zespół obsługuje klientów zewnętrznych, zakres tych procesów trzeba zestawić z kanałami kontaktu i wymaganym czasem odpowiedzi.
Ivanti Neurons for ITSM: funkcje potwierdzone u producenta
Ivanti Neurons for ITSM oferuje wirtualnego agenta, chatboty i portal samoobsługowy dla pracowników dostępny 24/7.20 Administratorzy mogą budować pulpity pokazujące liczbę incydentów według osoby odpowiedzialnej lub priorytetu. Mogą też przeglądać inwentaryzację oprogramowania według dostawcy.20 Ivanti opisuje ponadto obsługę zleceń pracy, zadań utrzymaniowych, rezerwacji przestrzeni i dostępu do obiektów w jednym systemie.20
Ivanti Neurons for ITSM: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
Przy wyborze funkcji AI w Ivanti Neurons for ITSM ważne są wersja i model wdrożenia. Producent wskazuje Ivanti ITSM 2024.2 lub nowszy w modelu SaaS jako warunek korzystania z tych możliwości.20 SaaS oznacza oprogramowanie udostępniane jako usługa w chmurze. Wariant lokalny i hybrydowy należy więc ocenić oddzielnie. Przy liczeniu kosztu agenta uwzględnij zarówno model wdrożenia, jak i zakres używanych funkcji.
Ivanti Neurons for ITSM: dla jakiej firmy ma sens?
Ivanti Neurons for ITSM warto rozważyć, jeśli firma chce połączyć procesy IT z innymi aplikacjami. Ivanti Neurons iPaaS oferuje ponad 1000 konektorów do integracji bez kodowania, między innymi w obszarach HR, finansów i bezpieczeństwa.20 iPaaS to platforma przekazująca dane między aplikacjami. Przy obsłudze klientów zewnętrznych portal pracownika i integracje IT nie opisują jakości rozmowy. Liczą się również kanały zgłoszeń i mierniki odpowiedzi.
BMC Helix ITSM

BMC Helix ITSM warto rozważyć, gdy dział IT zarządza zmianami w złożonym środowisku hybrydowym lub wielochmurowym. Producent osobno wymienia BMC Helix Service Level Management do definiowania i monitorowania poziomu usług.21 Przy obsłudze klientów zewnętrznych procesy IT trzeba zestawić z kanałami kontaktu, czasem odpowiedzi i satysfakcją.
BMC Helix ITSM: funkcje potwierdzone u producenta
BMC przedstawia Helix ITSM jako narzędzie do zarządzania zmianami w środowiskach hybrydowych i wielochmurowych. W opisie akcentuje sprawniejsze prowadzenie zmian zgodnie z wymaganiami.21 BMC Helix Service Level Management jest odrębnie nazwanym rozwiązaniem do definiowania, monitorowania i raportowania poziomu usług. Sam ten opis nie oznacza, że należy do każdej licencji ITSM.21
BMC Helix ITSM: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
Koszt BMC Helix ITSM porównuj przy tej samej liczbie agentów oraz jednakowym zakresie procesów zmian i usług wdrożeniowych. Oddziel licencję ITSM od zakresu BMC Helix Service Level Management. Uwzględnij także prace potrzebne do powiązania systemu ze środowiskiem firmy.21
BMC Helix ITSM: dla jakiej firmy ma sens?
BMC Helix ITSM może pasować do firmy, której dział IT koordynuje zmiany w złożonej infrastrukturze. BMC osobno opisuje Service Level Management do monitorowania poziomu usług.21 Jeśli zespół zajmuje się głównie klientami zewnętrznymi, zarządzanie zmianą nie zastępuje oceny zgłoszeń w wymaganych kanałach. Decyzja zależy od priorytetu: kontroli zmian IT albo przebiegu rozmowy z klientem.
GLPI


GLPI pozwala połączyć zgłoszenia IT z inwentaryzacją zasobów. Dział IT może wybrać usługę hostowaną lub samodzielnie utrzymywać system. Producent opisuje GLPI jako oprogramowanie open source, które można łączyć z innymi narzędziami.22 Dla wariantu hostowanego i zarządzanego przez Teclib’ podano 19 €.9 Przy obsłudze klientów zewnętrznych oddziel parametry infrastruktury od czasu odpowiedzi udzielanej klientowi.
GLPI: funkcje potwierdzone u producenta
GLPI wspiera automatyczną inwentaryzację, skanowanie sieci, raporty SNMP i wdrażanie aplikacji. Producent opisuje uruchomienie instancji chmurowej w 3 kliknięciach i możliwość przetestowania wersji 11. Liczba kliknięć nie gwarantuje określonego czasu wdrożenia.22 W przedstawionych wariantach automatyczne działania można uruchamiać nie częściej niż co 5 minut albo co 1 minutę.9
GLPI: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
| Wariant lub parametr GLPI | Dane producenta |
|---|---|
| Usługa hostowana i zarządzana przez Teclib’ | Podana kwota wynosi 19 €. |
| Rozwiązanie utrzymywane samodzielnie | Podano 100 €. Kwot obu wariantów nie należy traktować jak porównywalnych miesięcznych stawek za agenta. |
| Okres bezpłatnego korzystania | 45 dni bez zobowiązania. |
| Pliki i załączniki | Miejsce na pliki wynosi 5 GB lub 50 GB; maksymalny załącznik ma 20 MB. |
| Roczna dostępność | Producent podaje 97%, 99% albo poziom ustalany indywidualnie. |
| Parametry obsługi usługi | Odpowiedź na zgłoszenie w ciągu 4 godzin, przywrócenie instancji w ciągu 12 godzin i obejście potwierdzonego błędu w ciągu 48 godzin. To nie są czasy odpowiedzi firmy na pytania jej klientów. |
Dane w tabeli: 9
GLPI: dla jakiej firmy ma sens?
GLPI warto rozważyć, gdy firma chce prowadzić zgłoszenia IT razem z inwentaryzacją i świadomie wybiera sposób utrzymania instancji. Producent wskazuje wsparcie agenta GLPI dla Windows, Linux, macOS i Android przy subskrypcjach obejmujących co najmniej 25 agentów, z ograniczeniami zależnymi od wersji.9 Przy obsłudze klientów zewnętrznych parametry hostingu i inwentaryzacji nie mówią, jakie kanały kontaktu firma zapewni ani jak zbada satysfakcję.
OTRS
3,8/5

OTRS to system zarządzania usługami dla działu IT, który chce powiązać zgłoszenia z używanymi aplikacjami biznesowymi. Producent wymienia 3 przykłady: SAP, Salesforce i HP Service Center.23 Sama integracja nie przesądza jednak o przydatności dla zespołu obsługującego klientów zewnętrznych. Osobno liczą się kanały kontaktu, czas odpowiedzi i pomiar satysfakcji.
OTRS: funkcje potwierdzone u producenta
Według producenta OTRS można integrować z istniejącymi aplikacjami. Podaje 3 przykłady: SAP, Salesforce i HP Service Center.23 Połączenie może dostarczać informacje potrzebne do obsługi zgłoszenia. Opis integracji nie wyjaśnia jednak, jak klient kontaktuje się z agentem ani jak mierzony jest czas odpowiedzi.
OTRS: licencja za agenta, edycje i wdrożenie
Przy wycenie OTRS zestaw zakres licencji z liczbą agentów i pracami integracyjnymi w danym wdrożeniu. Oddziel koszt dostępu do systemu od konfiguracji obiegu zgłoszeń. Osobną pozycją są połączenia z aplikacjami biznesowymi, takimi jak 3 przykłady producenta: SAP, Salesforce i HP Service Center.23
OTRS: dla jakiej firmy ma sens?
OTRS warto rozważyć, gdy dział IT potrzebuje systemu zgłoszeń połączonego z istniejącymi aplikacjami. Producent podaje 3 przykłady integracji – SAP, Salesforce i HP Service Center. Możliwość połączenia systemów nie opisuje jednak przebiegu rozmowy ani satysfakcji klienta.23 Wybór zależy od tego, czy priorytetem są powiązania procesów IT, czy wielokanałowy kontakt z klientem.
Metodologia i ograniczenia porównania
Ranking systemów ITSM powstał na podstawie publicznych opisów produktów i cenników producentów, bez testów własnych. Kolejność 12 produktów pomaga uporządkować wybór. Nie jest punktacją ani dowodem, że wyższa pozycja sprawdzi się w każdej firmie. Poniżej znajdują się kryteria porównania.
| Kryterium | Znaczenie przy wyborze |
|---|---|
| Procesy ITIL | Incydenty, problemy i zmiany należą do zestawu 34 praktyk ITIL 4. Zakres ich obsługi odróżnia ITSM od prostej kolejki zgłoszeń. |
| CMDB i zasoby IT | Ewidencja sprzętu i powiązań w infrastrukturze pomaga działowi IT, ale nie zastępuje rozmów z klientami. Przykładowy limit Oxari Asset Management to 1000 obiektów. |
| SLA i portal | Czas reakcji na zgłoszenie i samoobsługa pracownika dotyczą innych potrzeb niż gwarancja dostępności platformy. Premium Jira Service Management ma 99,9% SLA dostępności. |
| Integracje i wdrożenie | Połączenia z używanymi aplikacjami oraz wybór chmury lub instalacji lokalnej wpływają na prace wdrożeniowe. Marketplace Atlassian oferuje ponad 1000 aplikacji i integracji. |
Dane w tabeli: 3,4,5,7
Produkty różnią się jednostkami rozliczenia i zakresem edycji. Kwota za agenta, limit zasobów oraz opłata za automatyzację nie opisują tego samego kosztu. W Freshservice pakiet 1000 transakcji orkiestracyjnych kosztuje 250 USD, a pakiet 1000 akcji – 15 USD.14 Deklarowane przez producentów wyniki wdrożeń nie są wynikami niezależnego testu produktów.
Wybór systemu powinien odpowiadać procesom działu IT. Przy obsłudze klientów zewnętrznych dochodzą kanały kontaktu, czas odpowiedzi i pomiar satysfakcji. Podane 52,2% zgłoszeń IT przesłanych e-mailem w 2023 r. opisuje udział tego kanału w raporcie Freshservice, nie potrzeby każdej firmy.2
Jak przetestować system ITSM na procesach działu IT?
System ITSM przetestuj na całym przebiegu zgłoszenia: od przyjęcia incydentu przez eskalację i zmianę po powiązanie z zasobem oraz raport. Każda instancja ManageEngine ServiceDesk Plus ma 30-dniowy okres próbny, a limit jednoczesnych instancji helpdesku wynosi 15.17 Zespół IT może więc sprawdzić własny proces, zamiast przenosić deklarowane wyniki innych klientów na swoją firmę.
- Zarejestruj incydent przez portal i e-mail, po czym sprawdź kategorię oraz przypisaną osobę. Edycja Standard ServiceDesk Plus zamienia e-maile w zgłoszenia, automatyzuje obsługę i tworzy raporty. Bezpłatna edycja Standard obejmuje do 5 techników.16,17
- Ustaw SLA i eskalację dla incydentu, a potem odczytaj czas obsługi z raportu. OTRS centralizuje incydenty i wnioski oraz oferuje portal, statusy, eskalacje i raporty. BMC Helix Service Level Management służy do definiowania, monitorowania i raportowania poziomu usług.21,23
- Utwórz problem na podstawie powtarzających się incydentów i zapisz rozwiązanie. BMC Helix wykorzystuje dane o incydentach i analitykę AI do rozpoznawania problemów leżących u ich podstaw. TOPdesk pozwala zespołowi zapisywać i udostępniać wiedzę z rozwiązanych spraw.18,21
- Przeprowadź zmianę z akceptacją i powiąż ją z elementem CMDB. ServiceDesk Plus łączy ITSM, zarządzanie zasobami i CMDB; działa w chmurze oraz lokalnie.24
- Wygeneruj raport z incydentu, eskalacji i zmiany, a następnie porównaj go z widokiem zgłoszenia użytkownika. Freshservice podaje 96% zgodności rozwiązywania zgłoszeń z SLA u cytowanego klienta. Axence przytacza deklarację użytkowników o oszczędności do 40% czasu działu IT. Żadna z tych wartości nie jest wynikiem testu w Twojej firmie.6,12
Zakres próby zależy od edycji i dodatków. Poniższe dane producenta oddzielają roczną cenę lokalnej edycji ServiceDesk Plus Standard dla 10 techników – 1195 USD/rok od kwot pakietowych dla większych zespołów. Okres rozliczenia wskazują nagłówki kolumn; dla edycji lokalnych jest to rok.17
| Technicy w pakiecie Standard | Kwota pakietu |
|---|---|
| 20 | 3145 USD |
| 50 | 6245 USD |
| 100 | 10 945 USD |
| 200 | 19 545 USD |
Kwoty pakietów Standard pochodzą z zestawienia producenta.17
Jeśli próba obejmuje dodatki, uwzględnij ich roczne stawki. CMDB dla Professional kosztuje 1595 USD/rok, katalog usług 1595 USD/rok w Standard i Professional, a zarządzanie projektami dla Professional 1595 USD/rok. Zarządzanie zmianami i wydaniami kosztuje 3195 USD/rok w Standard oraz 3195 USD/rok w Professional.17
| Dodatek Custom Functions | Liczba techników | Cena roczna |
|---|---|---|
| Standard | 2–20 | 1195 USD/rok |
| Standard | 21–100 | 3195 USD/rok |
| Professional | Ponad 100 | 5195 USD/rok |
Stawki Custom Functions zależą od edycji i liczby techników.17 Próba pomaga w wyborze, gdy zespół prześledzi całe zgłoszenie, a raport odtworzy ten sam przebieg i właściwe SLA.
Jak porównać CMDB, inwentaryzację i integracje?
CMDB, inwentaryzację i integracje porównaj na jednym zgłoszeniu. Ustal, którego zasobu dotyczy problem, skąd system ma jego dane i czy agent widzi je podczas odpowiedzi. Oxari podaje na przykład limit 1000 obiektów Asset Management.7 Sama lista sprzętu nie pokazuje zależności między zasobem a usługą. Integracja również nie gwarantuje poprawnego przypisania zgłoszenia.
- Powiąż zgłoszenie z zasobem. ServiceDesk Plus łączy helpdesk IT, zasoby i CMDB z obsługą spraw innych działów. Plan Standard Jira Service Management obejmuje zarządzanie zasobami i konfiguracją, centrum pomocy z własnym brandingiem oraz funkcje Rovo.5,16
- Prześledź przyjęcie i przydział zgłoszenia. Freshservice obsługuje zgłoszenia przez Microsoft Teams, Slack i portal usługowy. Automatyzuje przydział według dostępności i obciążenia agentów, a także przypisywanie oraz kategoryzację.14,24 TOPdesk automatycznie kategoryzuje zgłoszenia, nadaje im priorytety i przydziela zadania agentom.18
- Zestaw wynik z własnym procesem. Freshservice deklaruje 8% krótszy średni czas rozwiązania dzięki lepszej widoczności zasobów. SysAid podaje 89% spraw rozwiązanych przy pierwszym kontakcie. To różne miary, których nie należy łączyć w jedną punktację.6,11
- Rozdziel instancje i zakres licencji. Dodatkowe instancje ServiceDesk Plus mogą działać w różnych edycjach i cyklach rozliczeniowych, lecz tylko jedna korzysta z bezpłatnego przydziału techników.17 Wycena Axence nVision zależy od liczby stacji roboczych i modułów. Obok liczby osób obsługujących zgłoszenia trzeba więc uwzględnić urządzenia.8
Koszt ewidencji zasobów i pracy techników porównuj przy jednakowej konfiguracji. Poniższe kwoty pakietowe ServiceDesk Plus Professional odnoszą się do wskazanych liczb techników oraz zasobów. Nie są jednolitą ceną za technika ani rocznym abonamentem niezależnym od warunków pakietu.17
| Technicy | Zasoby IT | Kwota pakietu Professional |
|---|---|---|
| 5 | 500 | 1545 USD |
| 10 | 500 | 2945 USD |
| 20 | 500 | 5945 USD |
| 50 | 1000 | 13 945 USD |
| 100 | 1000 | 24 945 USD |
| 200 | 1000 | 42 845 USD |
Cennik ServiceDesk Plus Professional podaje również stawkę początkową 27 USD za technika miesięcznie. Konfiguracja dla 2 techników i 250 zasobów kosztuje 645 USD/rok w chmurze lub 495 USD/rok lokalnie. Standard w chmurze dla 10 techników kosztuje 1545 USD/rok.17
Dodatki zmieniają koszt konkretnego scenariusza. W Standard zarządzanie problemami kosztuje 1595 USD/rok, a czat na żywo 65 USD za technika rocznie. W Professional zdalne sterowanie kosztuje 315 USD za równoczesną sesję rocznie. Custom Functions kosztuje 1195 USD/rok dla 2–20 techników lub 3195 USD/rok dla 21–100 techników. Opcjonalne utrzymanie bezpłatnej edycji Standard to 35 USD za technika rocznie.17
Zakres CMDB i integracji dobierz do zadania agenta: rozpoznania przyczyny zgłoszenia i udzielenia odpowiedzi użytkownikowi. Sam limit 1000 obiektów Asset Management w Oxari nie mówi, czy potrzebne dane będą widoczne w zgłoszeniu.7
Co składa się na koszt wdrożenia ITSM?
Koszt wdrożenia ITSM obejmuje licencję, edycję, dodatki oraz prace związane z hostingiem, migracją, konfiguracją, integracjami i szkoleniem. W ManageEngine ServiceDesk Plus Standard służy do obsługi zgłoszeń IT, Professional dodaje zarządzanie zasobami, a Enterprise obejmuje szerszy zakres ITSM. Produkt można wdrożyć w chmurze lub lokalnie.16 Cena Standard zależy od liczby techników, a Professional i Enterprise także od liczby zasobów IT; użytkownicy końcowi nie są rozliczani osobno. Początkowa stawka Standard wynosi 13 USD za technika miesięcznie.17
W tabeli cen ServiceDesk Plus początkowa stawka to 13 USD za technika miesięcznie w Standard oraz 67 USD za technika miesięcznie w Enterprise.17 Początkowa konfiguracja Enterprise z 2 technikami i 250 zasobami kosztuje 1595 USD/rok w chmurze. Lokalnie producent podaje 1195 USD/rok dla 2 techników i 250 zasobów IT na technika.17 Poniższe kwoty pakietowe zachowują jednostki producenta; bez warunków pakietu nie należy przeliczać ich na miesięczny abonament.
| Technicy | Zasoby IT | Kwota pakietu Enterprise |
|---|---|---|
| 5 | 500 | 3895 USD |
| 10 | 500 | 7795 USD |
| 20 | 1000 | 14 095 USD |
| 50 | 2000 | 27 995 USD |
| 100 | 2000 | 38 995 USD |
| 200 | 3000 | 59 795 USD |
Dane w tabeli: 17
Do ceny edycji dolicz tylko dodatki potrzebne w planowanym procesie obsługi:
- Zarządzanie projektami w ServiceDesk Plus Standard kosztuje 1595 USD/rok.17
- Zarządzanie problemami w Professional kosztuje 1595 USD/rok.17
- Czat na żywo w Professional i Enterprise kosztuje w każdej z tych edycji 65 USD za technika rocznie.17
- Zdalne sterowanie w Enterprise kosztuje 315 USD za równoczesną sesję rocznie.17
- Custom Functions w Standard przy ponad 100 technikach kosztuje 5195 USD/rok.17
- Opcjonalne utrzymanie bezpłatnej edycji Standard ma podaną stawkę 3,5 USD za technika miesięcznie.17
| Produkt | Zakres wpływający na wdrożenie |
|---|---|
| Jira Service Management | Plany Premium i Enterprise obejmują wirtualnego agenta oraz rozszerzone zarządzanie incydentami. |
| Axence nVision | Moduły Inventory, Users, HelpDesk, DataGuard i SmartTime wymagają instalacji Agenta na stacjach roboczych. |
| Ivanti ITSM | Produkt automatycznie klasyfikuje zgłoszenia i kieruje je do odpowiednich zespołów; trzeba to uwzględnić przy konfiguracji procesu. |
Dane w tabeli: 5,8,20
Nie wpisuj deklarowanych korzyści do budżetu jako pewnych oszczędności. Freshservice podaje 77% szybsze rozwiązywanie zgłoszeń, a u cytowanego klienta 95% szybszą analizę trendów dzięki Freddy Insights i 50% krótszy czas rozwiązywania zgłoszeń.6 Porównywalny koszt całkowity uwzględnia tę samą liczbę agentów i zasobów, potrzebne dodatki oraz zakres wdrożenia.
Źródła
- ↑Top 10 najlepszych programów Service Desk w 2026 roku – porównanie https://blog.invgate.com/pl/oprogramowanie-help-desk
- ↑Freshservice Benchmark 2024 https://www.freshworks.com/assets/resources/FS_Benchmark_2024.pdf
- ↑PeopleCert — ITIL FAQ https://www.peoplecert.org/help-and-support/faq-itil
- ↑Zrewolucjonizuj wsparcie IT dzięki Jira Service Management | Atlassian https://www.atlassian.com/pl/software/jira/service-management
- ↑Service Collection Pricing: Free and Paid Plans | Atlassian https://www.atlassian.com/collections/service/pricing?bundle=jira-service-management
- ↑AI-Powered ITSM Platform | Simple, Scalable IT Service for Every Business https://www.freshworks.com/freshservice/
- ↑Cennik | OXARI https://www.oxari.com/cennik/
- ↑Axence nVision® – Poproś o indywidualną wycenę https://axence.net/pl/nvision-wycena
- ↑GLPI Network Plans for Your Business – GLPI Prices https://www.glpi-project.org/en/pricing/
- ↑IT Service Management (ITSM) – ServiceNow https://www.servicenow.com/products/itsm.html
- ↑AI-First ITSM Software | SysAid https://www.sysaid.com/it-service-management
- ↑Axence nVision® – Kompleksowe zarządzanie IT i bezpieczeństwo sieci https://axence.net/pl/nvision
- ↑Atlassian — Service Level Agreement https://www.atlassian.com/legal/sla
- ↑Freshservice ITSM Software Pricing & Plans | Freshworks https://www.freshworks.com/freshservice/pricing/
- ↑Freshservice — Orchestration FAQs https://support.freshservice.com/support/solutions/articles/50000003144-orchestration-faqs
- ↑Zoho ManageEngine ServiceDesk Plus: AI-driven ITIL service desk https://www.manageengine.com/products/service-desk/
- ↑Service desk software pricing – ManageEngine ServiceDesk Plus https://www.manageengine.com/products/service-desk/pricing.html
- ↑IT Service Management Platform – Top ITSM Solution | TOPdesk https://www.topdesk.com/en/
- ↑TOPdesk Pricing | Service Management Platform Prices https://www.topdesk.com/en/pricing/
- ↑Modern IT Service Management Software | Ivanti https://www.ivanti.com/products/itsm
- ↑BMC Helix ITSM | BMC Helix https://www.helixops.ai/products/bmc-helix-itsm.html
- ↑Smart IT Service Management, Helpdesk & Asset Tracking | GLPI https://www.glpi-project.org/en/
- ↑IT Service Management https://otrs.com/otrs-software-solutions/it-service-management/
- ↑Jakie oprogramowanie ITSM wybrać? Ranking | ITManager https://it-man.pl/aktualnosc/jakie-oprogramowanie-itsm-wybrac-ranking-9-najlepszych-systemow/
Jesteś producentem albo widzisz nieaktualną informację? Zgłoś poprawkę — odpowiadamy w ciągu 7 dni roboczych.